Obec je zodpovedná za nakladanie s komunálnym odpadom (zmesový odpad a oddelene vyzbieraný odpad z domácností, zmesový odpad z iných zdrojov a drobný stavebný odpad), ktorý vznikol na území obce.
Odpadom je každá vec alebo látka, ktorej sa chce držiteľ zbaviť. V jeho zložení dominuje zmesový komunálny odpad, väčšina ktorého skončí na skládkach. Skládkovanie pritom predstavuje najnevhodnejší a najdrahší spôsob zneškodňovania odpadu. Pre efektívnu likvidáciu odpadu je kľúčovým triedenie. Odpad, ktorý sa dá recyklovať, triedime alebo separujeme. Triediť znamená rozdeliť odpad podľa toho, z čoho sa skladá do oddelených nádob (prípadne vriec), aby bolo možné ďalej s ním nakladať.
Triedenie odpadu výrazne redukuje množstvo zmesového (netriedeného) komunálneho odpadu, náklady na jeho odvoz a uloženie na skládku, eliminuje čierne skládky odpadov, šetri prírodné zdroje a suroviny a znižuje nepriaznivé dopady pôsobenia človeka na životné prostredie. Vytriedením odpadu umožňujeme ďalšie spracovanie viac ako tretiny vyprodukovaného množstva odpadu. Za zber a odvoz triedeného odpadu – papieru, plastov, kovov, skla a viacvrstvových kombinovaných materiálov, tzv. tetrapakov obce zberovým spoločnostiam neplatia. Tieto položky priamo uhrádzajú výrobcovia a dovozcovia vytriedených komodít. To znamená, že náklady za triedený zber nie sú súčasťou poplatku za komunálny odpad a drobný stavebný odpad. Úroveň vytriedenia komunálneho odpadu však priamo určuje sadzbu poplatku za uloženie zmesového (netriedeného) komunálneho odpadu a objemného odpadu na skládku (vyššie percento vytriedenia = nižší poplatok). Úroveň vytriedenia komunálneho odpadu za rok 2023 je 63,06 %, z čoho vyplýva, že poplatok za uloženie zmesového komunálneho odpadu a objemného odpadu na skládku odpadov pre rok 2024 je 11,00 €/t (bližšie príloha č. 1 nariadenia vlády SR č. 330/2018 Z. z.).